Šíri sa vám zápach z práčky? Takto ho odstránite

Všimli ste si v poslednom čase zvláštny zápach, ktorý vychádza z vašej práčky? Mnohí z nás sa už neraz stretli s týmto problémom. Dobrou správou však je, že existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete podniknúť pre to, aby vaša práčka opäť sviežo voňala.

 

V tomto článku si povieme o tom, čo spôsobuje zápach v práčke, pozrieme sa na to, ako tento zápach odstrániť a ukážeme aj tipy, ako mu správnymi krokmi predchádzať.

pranie v práčke 

Prečo práčka začne zapáchať?

 

  • Zaschnuté nečistoty a usadeniny

Jedným z najčastejších vinníkov nepríjemného zápachu z práčky sú nahromadené zvyšky pracieho prostriedku a aviváže. Tieto výrobky obsahujú vonné látky a chemikálie, ktoré sa môžu zachytiť v tesneniach či hadiciach, a tie po istom čase môžu začať zapáchať.

 

  • Baktérie a plesne

Ďalším páchateľom sú baktérie a plesne. Ak necháte vlhké oblečenie v práčke po skončení pracieho cyklu príliš dlho, vytvoríte dokonalú živnú pôdu pre mikróby spôsobujúce zápach.

Po skončení pracieho cyklu preto vždy hneď z práčky vyberte oblečenie a nechajte otvorené jej dvierka, aby ste umožnili vzduchu cirkulovať.

 

  • Zabudnutý kúsok oblečenia

Občas sa stane, že v práčke zabudneme nenápadný kúsok bielizne, ako napríklad ponožku. Toto oblečenie potom dlhodobo vlhne a tiež sa stáva živnou pôdou pre mikroorganizmy.

 

  • Dlhšia doba nečinnosti

Ak práčku nepoužívame dlhší čas, v hadiciach a nádržiach zostáva voda, ktorá môže začať zapáchať. Zatvorené dvierka a nevetraná nádoba na prací prostriedok vytvárajú totiž ideálne podmienky pre tvorbu plesní.

 

bubon práčky

 

  • Nerozpustený či nekvalitný prášok

Prášok sa pri krátkych programoch nemusí úplne rozpustiť a na povrchu bubna vytvára tenký film, v ktorom sa rozmnožia baktérie. 

Za zápach môže byť však zodpovedný aj nekvalitný alebo lacný prací prostriedok, ktorý sa dobre nerozpúšťa alebo upcháva práčku.

 

Ako odstrániť zápach z práčky?

Ak chcete odstrániť zápach vychádzajúci z práčky, je potrebné, aby ste vykonali hĺbkové čistenie. Jednoduché a cenovo dostupné prostriedky, ktoré môžete vyskúšať ihneď, nájdete aj vo vlastnej kuchyni.

 

  • Namiesto pracieho prostriedku nalejte do práčky 2 šálky bieleho octu a zapnite prázdnu práčku bez bielizne na 90 °C. Ocot práčku vydezinfikuje a účinne odstráni zápach. Po skončení cyklu utrite tesnenie dvierok a nechajte dvierka otvorené, aby úplne vyschli.
  • Ak zapácha aj zásobník, do ktorého dávkujete pracie prostriedky, použite sódu bikarbónu. Vyberte ho z práčky a dôkladne ho prepláchnite teplou vodou. Potom pomocou hubky odstráňte všetky usadeniny a nečistoty. Nakoniec doň nasypte sódu bikarbónu a zapnite práčku na 90 °C.
  • Gumené tesnenie práčky môže byť postihnuté tmavými alebo čiernymi škvrnami plesní. Na ich odstránenie skúste použiť koncentrované bielidlo alebo špeciálny čistič pre práčky. Nezabudnite si pri práci chrániť ruky gumovými rukavicami a oči ochrannými okuliarmi, aby ste predišli možným zraneniam alebo podráždeniu.
  • Čo sa týka čistenia filtra, prečítajte si návod. Každá práčka vyžaduje individuálny prístup pri jeho čistení, a preto je dôležité riadiť sa konkrétnymi pokynmi pre čistenie vášho modelu. Odporúčame pravidelné čistenie filtra práčky každé tri mesiace, čím zabezpečíte jej optimálnu funkčnosť a dlhšiu životnosť.

 

Predíďte zápachu práčky vďaka preventívnym krokom

Aby ste sa vyhli zápachu, ktorý sa šíri z vašej práčky, zamerajte sa na preventívne opatrenia. Vďaka nim sa v práčke nebudú hromadiť nečistoty a baktérie, a tak účinne predídete vytváraniu smradu.

 

čistenie práčky

 

  • Dvierka na práčke nechávajte otvorené

Po každom použití nechajte dvierka práčky a zásobník na prací prostriedok otvorené, aby mohli dôkladne vyschnúť.

 

  • Raz mesačne vyčistite filter a tesnenie

Minimálne raz mesačne vykonajte dôkladné čistenie vnútra práčky, pričom nezabúdajte na gumové tesnenia. Na tento účel použite vlhkú handričku namočenú v mierne zriedenom octovom roztoku. Dôkladne prejdite všetky škáry a záhyby tesnenia, aby ste odstránili všetky nečistoty a zvyšky vody. Po tomto procese tesnenia dobre utrite suchou utierkou. 

 

  • Znížte vlhkosť v kúpeľni

Vlhkosť je hlavným faktorom pri tvorbe plesní a baktérií. Uistite sa preto, že máte v kúpeľni dostatočnú ventiláciu. V prípade potreby použite odvlhčovač vzduchu, ktorý pomôže udržať vlhkosť v kúpeľni na optimálnej úrovni.

 

  • Raz za čas nastavte pranie pri vyšších teplotách

Pre efektívne odstránenie baktérií nielen z vnútra práčky, ale aj z bielizne, je dôležité pravidelne využívať aj pracie programy s vyššími teplotami. Okrem bežného prania na 40 °C preto odporúčame sem-tam vyprať niektoré kúsky (napríklad posteľné prádlo či utierky) aj na 90 °C.

 

  • Používajte kvalitné pracie prostriedky a aviváž

Pri výbere pracích prostriedkov je dôležité uprednostňovať kvalitné pracie gély a aviváže. Bežné pracie prostriedky z obchodov totiž niekedy môžu za to, že sa práčka rýchlejšie upchá a začne smrdieť. 

Preto odporúčame zvážiť alternatívy, napríklad produkty značky Puella. Táto značka ponúka univerzálny prací gél Puella, ktorý sa vyznačuje vysokou účinnosťou a efektivitou. 

A ak chcete vaše oblečenie aj prevoňať, pri praní použite okrem pracieho gélu aj parfum na pranie Puella, ktorý sa s gélom dokonale dopĺňa, nezanáša práčku a postará sa o krásnu vôňu, ktorá na oblečení vydrží dlhý čas.

 

voňavá práčka a bielizeň

Späť do obchodu