Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo vaša bielizeň občas po vypraní smrdí alebo vyzerá vyblednuto? Pravdou je, že správne pranie oblečenia je umenie. Ak ste doteraz vždy len tak nasypali prací prostriedok, vybrali náhodný prací cyklus a dúfali v to najlepšie, je čas na zmenu.
Pomocou niekoľkých jednoduchých tipov môžete zmeniť svoju praciu rutinu a vaše oblečenie sa vám odvďačí tým, že bude zakaždým svieže, čisté a voňavé.
Nastavte správny prací cyklus pre rôzne tkaniny
Kľúčom k sviežej a čistej bielizni je nastavenie správneho pracieho cyklu pre rozličné tkaniny. Každá textília potrebuje inú starostlivosť.
Napríklad bavlna sa môže prať v teplejšej vode, zatiaľ čo jemné tkaniny, ako sú hodváb, čipka alebo vlna, vyžadujú jemnejšie pracie cykly. Studenšia voda je vhodná aj pre tmavé farby, aby sa zabránilo ich vyblednutiu.
V prípade silne znečisteného alebo zašpineného oblečenia si vyberte cyklus na intenzívne pranie alebo cyklus na dezinfekciu. Tieto cykly s vysokou teplotou ničia viac baktérií a úplne čistia tkaniny, ako je plátno, džínsovina a mikrovlákno.
Vždy si prečítajte etiketu na oblečení, aby ste vedeli, ako ho správne prať.
Voľba správneho pracieho prostriedku
Kvalita prania nezávisí len od nastavenia pracieho programu, ale aj od toho, aký prací prostriedok si vyberiete. Ten zvoľte podľa toho, aké oblečenie budete prať. Je dôležité zastaviť sa a premyslieť, ktorý typ prostriedku je pre konkrétnu tkaninu najlepší.
Máte na výber medzi práškom, gélom alebo kapsulami. Voľba by mala závisieť od typu a farby oblečenia. Dnes už na trhu nájdete špeciálne prostriedky pre tmavé, biele či farebné kúsky.
Pre jemné tkaniny vyberte jemný prací prostriedok
Pri praní jemných textílií, ako je hodváb, čipka a kašmír, je výber šetrného pracieho prostriedku kľúčom k zachovaniu ich kvality. Práškové pracie prostriedky môžu poškodiť vlákna a spôsobiť vyblednutie farieb, žmolkovanie a krčenie.
Hľadajte prací prostriedok špeciálne vyvinutý na jemné tkaniny, ktorý:
- je hypoalergénny a bez farbív a vonných látok, ktoré môžu dráždiť pokožku a poškodzovať tkaniny,
- je netoxický a s vyváženým pH; neutrálne alebo mierne kyslé pH, približne 5 až 8, je pre väčšinu tkanín najšetrnejšie,
- neobsahuje bielidlá, ktoré môžu oslabiť vlákna.
Použite správne množstvo čistiaceho prostriedku
Vedeli ste, že odmerka alebo vrchnák, ktoré sú súčasťou pracieho prostriedku, pojmú až 10-násobok množstva, ktoré skutočne potrebujete použiť?
Keď použijete toľko pracieho prostriedku navyše, môžete časom zistiť, že sa vo vašej bielizni hromadia nepríjemné pachy. Aby vaše oblečenie pôsobilo sviežo a voňavo, je dôležité nepreháňať to s množstvom pracieho prostriedku, najmä pri menších dávkach bielizne.
Zvoľte slabšie žmýkanie
Zvoľte možnosť s nízkym stupňom odstreďovania alebo bez odstreďovania. Vysokorýchlostné odstreďovanie môže spôsobiť poškodenie.
Aby ste ochránili jemné oblečenie počas prania v práčke, vložte ho do sieťovaného vrecka na bielizeň alebo do starej obliečky na vankúš. Zabráni sa tak zachytávaniu a krúteniu.
Nepreťažujte práčku
Aby vaša bielizeň voňala, dbajte na to, aby ste do práčky nenaložili naraz príliš veľa kusov oblečenia. Keď je v práčke veľa odevov, zabraňuje oblečenie správnemu premiešaniu vody a pracieho prostriedku. Preťažená práčka navyše bielizeň ani účinne nevyžmýka.
Čo najskôr vyberte oblečenie z práčky
Jedným z hlavných dôvodov, prečo oblečenie nepríjemne zapácha, je fakt, že ste ho mokré nechali v práčke príliš dlho predtým, ako ste ho preniesli do sušičky alebo vyvesili na sušiak.
Moderné práčky sú navrhnuté tak, aby minimalizovali tvorbu zápachov a plesní, avšak odporúčame vyberať bielizeň hneď po skončení prania. Pokúste sa to stihnúť do 1 hodiny od skončenia pracieho cyklu. Dlhé zotrvanie vypranej bielizne v práčke môže viesť k tvorbe nepríjemných pachov, pretože vlhké prostredie je ideálne pre tvorbu a rast baktérií a plesní. Ak nemáte možnosť vybrať bielizeň do hodiny, urobte to čo najskôr, ideálne do 2 hodín od ukončenia prania.
Ak máte doma sušičku, pokúste sa bielizeň do nej preniesť čím skôr po vypraní, pretože jej použitie výrazne znižuje riziko tvorby zápachu a plesní, keďže sušička odstráni väčšinu vlhkosti.
Ak necháte bielizeň v práčke príliš dlho, môže to tiež znížiť účinnosť použitých prafumov na pranie alebo iných aviváží.
Po každom praní nechávajte dvierka práčky trochu otvorené. Tým umožníte lepšiu cirkuláciu vzduchu, čo môže pomôcť znížiť riziko vzniku zápachu.
Na záver pridajte parfum na pranie
Ak chcete dodať bielizni sviežu a príjemnú vôňu, ktorá vydrží aj po usušení, pridajte do prania parfum na bielizeň. Výrobky, ako je parfum na pranie Puella, sú špeciálne navrhnuté tak, aby obohatili odevy krásnymi a dlhotrvajúcimi vôňami.
Prezrite si našu bohatú ponuku rôznych parfumov na pranie, ktoré sú vhodnou alternatívou aviváže. V ponuke nájdete unikátne vône, ako napríklad levanduľa s vanilkou, kvety v kombinácii s citrusmi, kvet ylang ylang či ovocno-korenisté vône.