Tajomstvo dlhotrvajúcej vône uterákov odhalené

Sú určité veci, ktoré používame počas dňa viackrát: obľúbenú šálku na kávu, telefón, rúž či peňaženku. Nepochybne však k najpoužívanejším veciam patria aj uteráky. Utierame si nimi ruky, tvár, vlasy, alebo sa do nich zabalíme po sprche či kúpeli. Vždy nám padne dobre, keď je uterák čistý, jemný a voňavý. Radi sa nechávame zahaliť do sviežej a dlhotrvajúcej vône už pri vstupe do kúpeľne. Čo robiť, aby naše uteráky boli voňavé a svieže aj niekoľko dní po vypraní? V nasledujúcich riadkoch vám odhalíme kroky, ktoré musíte dodržať, aby ste to docielili.

 

Voňavé uteráky v kúpeľni

Správne pranie 

Vždy, keď si kúpite nové uteráky, pred prvým použitím ich vyperte. Odstránite tak prach a tiež chemikálie, ktoré do nich boli pridané počas výroby na ich zjemnenie. 

 

Pred prvým praním ponorte uteráky na 24 hodín do studenej vody a pridajte do nej trochu octu. Ocot pomôže zafixovať farby, aby sa neuvoľňovali počas prania. 

 

Keďže pri utieraní sa z pokožky do vlákna uterákov usádzajú odumreté kožné bunky, zvyšky kozmetiky a baktérie, je dôležité prať ich pri teplote 60 °C a zvoliť program na pranie bavlny. Neprepĺňajte bubon práčky, aby mali dostatok priestoru na dôkladné vypratie a vypláchnutie.

 

Uteráky odporúčame prať oddelene od ostatnej bielizne a zároveň prať samostatne aj biele a farebné uteráky. Zabezpečíte tak, aby biele uteráky nezostali po vypraní šedé. 

 

Nezabudnite na správne dávkovanie pracieho prostriedku. Uprednostnite gélový prací prostriedok pred práškovým a nepoužívajte nadmerné množstvo, pretože sa ťažko vyplachuje a na vláknach sa usádzajú jeho zvyšky. 

 

Froté uteráky by ste mali odstreďovať pri rýchlosti 1 200 otáčok za minútu a vybrať ich z práčky hneď po skončení programu. 

 

V neposlednom rade je pre udržanie sviežej vône uterákov a bielizne veľmi dôležitá aj čistá práčka. Potreba čistenia práčky závisí hlavne od toho, pri akej teplote periete. Ak periete prevažne pri teplote 40 °C, práčku je potrebné vyčistiť častejšie. Naopak vyššie teploty odstraňujú baktérie. Gumové tesnenie dvierok by ste mali očistiť od zvyškov pracieho prostriedku po každom praní. Tak isto nezabúdajte aspoň raz za mesiac vybrať a dôkladne umyť od nánosov aj zásobník pracieho prášku a aviváže. Rovnakú pozornosť venujte aj čisteniu filtra. Bubon práčky najlepšie vyčistite použitím profesionálneho čističa, ktorý kúpite v drogérii. Stačí ho naliať do práčky a zapnúť ju naprázdno pri teplote 60 °C alebo 90 °C. Čistič sa počas pracieho cyklu dostane k všetkým vnútorným častiam a skrutkám a odstráni z nich nánosy a vodný kameň. Takto je vhodné vyčistiť práčku každé tri mesiace

 

Aviváž? Radšej nie!

Pri praní uterákov nepoužívajte aviváž. Obaľuje totiž vlákna bavlny a vytvára na nich povlak, ktorý znižuje absorbčné vlastnosti uteráka. Ak však túžite mať dlhodobo voňavé uteráky, siahnite po parfumoch na pranie Puella, ktoré sú vynikajúcou a účinnou alternatívou k aviváži. Parfumy na pranie Puella sú vyrobené s vysokým podielom vonných olejov a na rozdiel od bežných aviváží nezanášajú práčku, sú vhodné pre všetky typy tkanín,  neupchávajú vlákna bielizne a neporušujú jej funkčnosť. Navyše zabezpečujú oblečeniu intenzívnu a dlhotrvajúcu vôňu. Prečítajte si overené recenzie našich zákazníkov alebo si objednajte skúšobný set parfumov a presvedčte sa sami!

 

Uteráky v bubne práčky

 

Správne sušenie

Pokiaľ je to možné, sušte uteráky zavesené na voľnom priestranstve, najlepšie v polotieni. Sušte ich niekoľko hodín, aby sa dokonale vysušili všetky vlákna. Slnko a čerstvý vzduch dodajú uterákom prírodnú vôňu. Ak totiž poskladáte a vložíte do skrine vlhké uteráky, môže sa na nich vytvoriť nepríjemne zapáchajúca pleseň, ktorú je ťažké odstrániť. 

 

Ak používate sušičku, zvoľte nízku až strednú teplotu sušenia a predtým, než do nej vložíte uteráky, ich poriadne vytraste. Ak chcete, aby uteráky boli mäkké, môžete použiť loptičky do sušičky, ktoré kúpite v každej drogérii. Ich použitím môžete skrátiť dĺžku sušenia až o 25 %. 

 

Majte tiež na pamäti, že vôňa, ktorú dodajú uterákom Puella parfumy na pranie, nevyprchá ani po použití sušičky. 

 

Okrem toho nezabúdajte uteráky zavesiť na vešiak alebo držiak v kúpeľni po každom ich použití. Ak je to možné, nechajte osušky po sprchovaní či kúpeli uschnúť rozprestreté, alebo zložené len na polovicu na radiátore alebo na sušiaku. Nikdy nenechávajte uteráky alebo osušky v kúpeľni pohodené. Ostanú tak vlhké, čo podporuje aj množenie rôznych baktérií a plesní, ktoré následne môžu dráždiť pokožku. 

 

Rovnako nezabúdajte ani na pravidelné vetranie samotnej kúpeľne. Vo vlhkom prostredí uteráky rýchlo stratia vôňu a nadobudnú zatuchnutý zápach.

 

Uteráky a štipce na šnúre

 

Žehlenie 

Žehlenie na jednej strane pôsobí dezinfekčne, pretože odstraňuje baktérie z bielizne, na druhej strane však môže niektoré vlákna nenávratne poškodiť. 

 

Uteráky, osušky a utierky z bavlny a z vafloviny pokojne môžete žehliť, ale žehleniu froté uterákov sa vyhnite, pretože tak by došlo k splošteniu a polámaniu ich vlákien. Tým by sa znížila aj savosť materiálu. 

 

Vôňa aj v skrini

Ukladajte uteráky v suchom a vetranom priestore, aby ich nepoškodila pleseň, a nevytvoril sa na nich nežiaduci zápach. Pre udržanie vône uterákov môžete do skrine alebo do bielizníka zavesiť niektorú z voňavých visačiek Puella, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa vôňa z nich uvoľňovala čo najdlhšie. To vám zaručí, že vaše uteráky budú naplnené vôňou ešte dlho po vypraní. 

 

V tomto článku sme vám ukázali, čo všetko je potrebné spraviť pre udržanie sviežej a dlhotrvajúcej vône uterákov. Zistili ste, že je to súhra viacerých faktorov: výber a správne dávkovanie vhodného pracieho prostriedku, správne sušenie, skladovanie, čistenie práčky a vetranie kúpeľne. Voľbou kvalitného parfumu na pranie Puella obohatíte nielen uteráky, ale aj vašu domácnosť o krásnu a luxusnú vôňu.

Späť do obchodu