Možno vám čistiaci prostriedok nezafungoval tak, ako ste čakali, radi hľadáte rôzne tipy a triky alebo chcete ušetriť rodinný rozpočet. Rokmi preverené babské rady do domácnosti vám pomôžu v každom z týchto prípadov. Dokonca môžu byť šetrnejšie k životnému prostrediu. Už ste vyskúšali všetky?
Babské rady do kuchyne a z kuchyne
Vďaka malým zmenám sa môžete tešiť z potravín dlhšie, a niektoré rovno využiť aj pri zbavovaní sa škvŕn od jedla. Ako na to?
Neskladujte všetko ovocie spolu
Niektoré druhy ovocia a zeleniny by sa nemali skladovať spolu. Jablká, hrušky a banány produkujú etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie. Uchovávajte ich oddelene od citrusov, hrozna a listovej zeleniny. Paradajky, šalátové uhorky a cukety skladujte počas roka pri izbovej teplote, nie v chladničke. Výnimkou sú letné horúčavy, vtedy umiestnite uhorky do chladničky do zásuvky na zeleninu.
Predĺžte životnosť ovocia a zeleniny
Bobuľové ovocie i šaláty sú v lete obľúbenou pochúťkou, žiaľ, náchylnou rýchlo sa pokaziť. Aby ste predišli plesniam, pred uskladnením namočte bobuľové ovocie do roztoku vody a jablčného octu (pomer 3:1). Šalátové listy zabaľte do papierovej utierky navlhčenej v octe.
A čo koreňová zelenina a bylinky? Zabalenie do vlhkej handričky pomôže udržať optimálnu vlhkosť a predĺžiť ich čerstvosť. Z byliniek vytvorte „kyticu", umiestnite ju do pohára s vodou a prikryte plastovým vreckom
Citrónová šťava, sóda a voda si poradia so škvrnami
Jedlo vie okrem chutí priniesť aj trápenie v podobe škvŕn. Ak sa vám alebo vašim ratolestiam podarilo zašpiniť od ovocia, škvrnu vybieli citrónová šťava. Na mastné škvrny vám pomôže pasta z jedlej sódy a vody.
Častou nehodou býva aj rozliata káva na obľúbenej blúzke alebo červené víno na bielom obruse. Blúzku okamžite namočte do studenej slanej vody a obrus posypte soľou a prelejte vriacou vodou. Pre škvrny od trávy použite zmes octu a vody v pomere 1:1.
Ako si poradiť s hmyzom
Ak sa vám nepáči zbavovať sa hmyzu radikálnou cestou alebo vám prekáža aróma komerčných repelentov, vyskúšajte niektoré z týchto rád.
Bylinky odpudia dotieravý hmyz
Zasaďte do kvetináčov levanduľu, mätu alebo bazalku a umiestnite ich na parapety alebo na balkón. Tieto voňavé rastliny nielen skrášlia váš domov, ale zároveň odplašia komáre a muchy.
Prírodný „repelent” z domácich zdrojov
Vyrobte si vlastný odpudzovač hmyzu zmiešaním vody s esenciálnymi olejmi ako citrónová tráva, eukalyptus alebo tea tree. Roztok nastriekajte do kútov miestností alebo na závesy. Pre väčšiu účinnosť pridajte trochu octu.
Jedlá sóda a cukor proti mravcom
Ak vás trápia mravce, zmiešajte rovnaké množstvo jedlej sódy a práškového cukru. Zmes rozsypte v miestach, kde ste spozorovali mravce. Cukor ich priláka, ale jedlá sóda ich odpudí.
Citrónové sviečky proti komárom
Večer na terase zapáľte sviečky s citrónovou vôňou. Ich aróma odpudí komáre a zároveň vytvorí príjemnú atmosféru. Môžete tiež rozrezať citrón na polovicu a zapichnúť doň klinčeky – tento prírodný odpudzovač bude fungovať podobne.
Vyčistite svoj domov s tým, čo už doma máte
Tieto jednoduché, ale účinné metódy vám pomôžu udržať domácnosť čistú a sviežu bez použitia chemikálií.
Čistiaci prostriedok z octu a sódy
Ocot a sóda bikarbóna sú skutočné zázraky v domácnosti. Vytvorte z nich pastu a získate účinný čistič na umývadlá a vane. Ocot tiež výborne odstraňuje vodný kameň z vodovodných batérií. Pre sviežu vôňu pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja.
Biely ocot namiesto aviváže
Namiesto aviváže skúste do práčky pridať pol šálky bieleho octu. Vaše oblečenie bude mäkké a svieže. Na odstránenie škvŕn použite zmes sódy bikarbóny a vody, ktorá je zároveň šetrnejšia ako agresívne odstraňovače škvŕn.
Prírodné osviežovače vzduchu
Potrebujete rýchlo prevoňať byt a nemáte po ruke osviežovač vzduchu? Postavte na sporák hrniec s vodou, škoricou a klinčekmi. Jemná aróma prirodzene prevonia váš domov. Alebo umiestnite misku s kávovými zrnami do chladničky – pohltí nepríjemné pachy.
Ekologická a ekonomická starostlivosť o rastliny
Aj pri pestovaní rastlín je možné siahnuť po kombinácii surovín, ktoré nájdete vo svojej špajzi alebo ktoré by inak skončili ako odpad.
Prírodné hnojivá z vašej kuchyne
Kávová usadenina je skvelým zdrojom dusíka pre izbové rastliny. Jednoducho ju zmiešajte s pôdou alebo posypte na povrchu. Škrupiny z vajec, bohaté na vápnik, môžete rozdrvené pridať do kompostu alebo priamo do pôdy. Banánové šupky, plné draslíka, urýchľujú rast kvetov a plodov. Namočte ich vo vode a touto „banánovou vodou" polievajte svoje rastliny.
Aromatická ochrana pred škodcami
Cesnak a cibuľa odpudzujú mnohých škodcov. Namočte ich plátky vo vode a postriekajte ňou listy rastlín. Proti plesňovým ochoreniam je účinný škoricový prášok a levanduľa zas odpudzuje mole a iný hmyz. Umiestnite ju blízko ohrozených rastlín.
Polievanie dažďovou vodou
Ak bývate v rodinnom dome alebo máte balkón, začnite so zberom dažďovej vody. Neobsahuje chlór a je bohatá na živiny. Ak nemáte prístup k dažďovej vode, nechajte vodu z vodovodu odstáť aspoň 24 hodín. Teplota vody by mala byť izbová. Polievajte ráno, aby rastliny mali dostatok času absorbovať vodu pred večerným ochladením.
Vyskúšajte niektoré z týchto tipov a uvidíte, ako vám môžu uľahčiť domáce práce a zároveň prispieť k zdravšiemu a šťastnejšiemu domovu. Pamätajte, že niekedy tie najlepšie riešenia sú tie najjednoduchšie a najbližšie k prírode. Nech vám tieto osvedčené rady pomôžu vytvoriť domov plný pohody a harmónie.