Určite sa vám stalo, že ste cítili krásnu a intenzívnu vôňu, do ktorej ste sa zamilovali a potom, keď ste si ju kúpili a použili na svojej pokožke, nemala ten istý účinok. Rovnako sa vám mohlo stať, že vôňa parfumu, ktorý ste si na seba nastriekali, vydržala len veľmi krátko a po niekoľkých minútach akoby zmizla. Chyba nie je vo vás, ani v použitej vôni. V nasledujúcich riadkoch vám ukážeme, že toto všetko má vedecké vysvetlenie a ponúkneme pár tipov, aby vám obľúbený parfum vydržal čo najdlhšie.
Čuch – záhadný a mocný zmysel
Čuch je azda najmocnejší a najzáhadnejší zmysel, jeden z prvých zmyslov, ktorý sa u človeka vyvíja. Dieťa začína svoj čuch používať ešte v maternici a novorodenec, aj keď je ešte len bezbranným človiečikom, má už veľmi citlivý čuch a dokáže rozoznať vôňu svojej matky a jej materského mlieka.
Čuch je priamo spojený s hipokampom, čo je časť mozgu, ktorá má za úlohu formovanie, organizovanie a ukladanie spomienok. Takže je úplne normálne, že keď zacítite nejakú vôňu, vybaví sa vám detstvo a vypratá bielizeň na babičkinom dvore alebo vôňa vašej prvej lásky.
Čo sa deje v našom mozgu, keď vnímame vôňu
Čuchové znalosti sa vyvíjajú v prvých rokoch života a v dospelosti sú pre mozog nevyhnutné pre rozlišovanie dobrých vôní od zlých.
Pri vnímaní vstupujú molekuly vône do nášho čuchového systému a stimulujú receptory, ktoré prenášajú signály do mozgu, vrátane oblasti zodpovednej za emócie. Vďaka tomuto prepojeniu medzi čuchom a emóciami dokážu vône ovplyvňovať našu náladu.
Prečo po určitom čase vône necítime
V našich nosových dutinách, sa nachádza čuchová sliznica bohatá na receptory. Keď sa k nim dostane pachová molekula, informácia sa prostredníctvom čuchového bulbu okamžite prenesie do mozgu. Keď sa však vôňa alebo zápach stanú každodenným javom, mozog im prestáva venovať pozornosť.
Naša citlivosť na vône závisí aj od iných faktorov, ako napríklad pH, teplota a mastnota našej pokožky, kvalita parfumu, či percentuálny podiel vonných esencií. Vnímanie vôní závisí aj od časti dňa – náš nos je vnímavejší ráno, keď ešte nie je ovplyvnený vôňami a pachmi z okolitého prostredia. Ďalšími faktormi, ktoré môžu ovplyvniť citlivosť nášho čuchu, sú vlhkosť, vonkajšia teplota, nálada, ale aj hormóny.
Čo robiť, aby vône vydržali dlhšie
Tu je niekoľko tipov, pomocou ktorých dosiahnete, aby parfum na pokožke vydržal čo najdlhšie.
Naneste vôňu na pokožku hneď po sprche a použití telového mlieka alebo krému. Hydratovaná pokožka totiž lepšie udrží molekuly parfumu.
Nastriekajte parfum na najviac prekrvené a najteplejšie miesta na tele, akými sú krk, vnútorná strana zápästia, vnútorná strana lakťov, za ušami a vnútorná strana kolien.
Po nastriekaní parfumu pokožku netrite, ale poklepte zápästia o seba. Trenie totiž rozkladá čuchové molekuly a úplne ničí najmä vrchné tóny vône.
Jedinečné produkty Puella
Vône môžete nanášať nielen na pokožku, ale môžete nimi obohatiť aj vaše oblečenie. Na tento účel sa vynikajúco hodia parfumy na pranie značky Puella vytvorené ako alternatíva bežnej aviváže. Dodajú oblečeniu krásnu a dlhotrvajúcu vôňu, ktorá vás bude sprevádzať počas celého dňa. Ak parfum na pranie skombinujete s použitím krému na ruky alebo peny do kúpeľa v rovnakom tóne, vôňa bude ešte intenzívnejšia.
Puella ponúka na výber zo šiestich vôní od ovocných, kvetinových, citrusových, cez vôňu levandule a vanilky, až po vôňu kvetu ylang ylang s jemnými bylinkovými podtónmi a korenisté vône.
Ak sa vám po čase zdá, že obľúbenú vôňu cítite menej intenzívne, váš mozog si na ňu zvykol a prestal ju rozoznávať. Je to príležitosť objaviť a nejaké obdobie používať iný alebo nový parfum. Po návrate k vašej obľúbenej vôni ju budete znova vnímať silno a intenzívne a môžete sa nechať unášať jej krásou ako po prvý krát.